Mayhem

Oddíly
Home
Novinky
Skupina
Historie
Diskografie
Bootlegy
Fotogalerie
Ankety
Diskusní fórum
Download
Linky

Supported by:
Metal Workgroup

 

Mayhem.mysteria.cz

Aktuální album


Chimera
CD, 2004

více informací

 

Mayhem Live
  

Mayhem, Manatark, Defiled, Sorath

Praha - Abaton, 20.4.2004

   Autor: Stephan

   Do klubu Abaton jsme dorazili po sedmé hodině. Hned u vchodu nepříjemně překvapila ochranka, která všechny donutila zanechat zde zásoby tekutin a docela drze nás prošacovala (samozřejmě jsme si to nenechali líbit). Foťák jsme přesto bez problémů pronesli, ale jak uvidíte níže, téměř žádné fotky se nepovedly.

   Tou dobou na pódium právě nastoupili čeští Sorath, takže se klubem začal rozléhat dunící metalový rachot. Klukům to hrálo opravdu dobře, zvuk byl na velice slušné úrovni a musím říct, že mě přidrsnělá koncertní forma Sorathovského black metalu zaujala mnohem víc než cédéčka, která jsem od nich slyšel. Celkově se jejich set dá zhodnotit jako povedený. Jenom si neodpustím jízlivou poznámku, že až na frontmana Admirerforestaeho to moc nevypadalo, že na pódiu stojí blacková kapela. V sále během jejich koncertu moc lidí nebylo, ale na druhou stranu se našli i tací, kdo zaujatě pod pódiem pařili.

   Od půl osmé, kdy skončili Sorath se dlouhou dobu nic nedělo. Potom na pódium naběhl šikmooký bubeník, což naznačovalo, že nyní jsou na řadě Defiled, a začalo se nazvučovat. Na pódiu během asi dvaceti minut proběhla regulérní zvukovka. Zmíněný bubeník si během ní stihl získat sympatie publika svým bubenickým "sólem".

   Potom už konečně po krátkém intru nastoupili deatheři Defiled. A byl to masakr. Čtyři Japonci předváděli opravdu maximální nasazení. Škoda jen, že zvuk nebyl moc vyvážený, a ačkoliv kytarista a basista dramaticky jezdili po hmatnících, jejich nástroje téměř nebyly slyšet. Vše překrývala kulometná palba bicích ve které byl jasně patrný pouze vokalistův řev. Koncertní sál při setu Defiled stále nebyl moc naplněný, ale před pódiem již byl slušný kotel tvořený jejich fanoušky. Zhruba po půlhodině Defiled ohlásili poslední skladbu.

   Po japonských smrťácích byli na řadě zatím málo známí estonští Manatark. Znovu proběhla přestavba bicí sestavy, kterou využívaly předkapely a za níž se tyčila mohutná sestava velkého Hellhammera. A potom přišla znovu zvukovka. Na pódium naběhli Manatark "v civilu" a začali si nazvučovat jednotlivé nástroje, dokonce zahráli i krátký úryvek skladby. Po chvíli se vytratili a zase se čekalo.

   Manatark, tentokrát už nastrojeni, vtrhli na pódium, a spustili opět pořádný nářez. Jenom škoda, že i u nich byly naprosto utopené kytary, protože když ve třetí skladbě konečně dostaly slovo, hned to bylo o něčem jiném. Tyhle kytarové melodie mám prostě rád. No, když jsem Manatark slyšel z alba, moc mě nepřesvědčili, abych si je sehnal, ale naživo se ukazali v dobrém světle. Docela mě překvapilo, že ani při blackových Manatark se sál moc nezaplnil, ale logicky jsem si říkal - teprve na Mayhem se to pořádně naplní.

   A Mayhem už se doopravdy blížili. Jenomže po dlouhé pauze se ukázalo, že i na Mayhem se bude teprve nazvučovat. Vzadu na pódiu se krátce ukázal Hellhammer, aby ovšem vzápětí zmizel. Místo Mayhem totiž samozřejmě nazvučovali technici. Ti na pódium také nanášeli dekorace - plechové plamenné obrácené kříže a odkryto bylo velké plechové logo za pódiem. Potom technici zmizeli a konečně nastal čas pro hlavní událost večera.

   Sál potemněl, z reproduktorů se začaly linout zlověstné tóny intra a pódium začala zahalovat mlha. A bylo to tady! Za bicí si zalezl Hellhammer, na pódium naběhli Blasphemer, Maniac a Necrobutcher. A spustili úvodní skladbu z Chimery, Whore. Kotel pod pódiem samozřejmě začal vřít a několik méně stabilních lidí to odneslo i pádem. Prostě Mayhem jak má být. Hellhammerovy rychlé bicí, mrazivý zvuk kytar, drnčící basa a Maniacův skřehot. Překvapením byl druhý kytarista, s krátkým sestřihem vypadal jako jeden z techniků, co se zapomněl na kraji pódia. Jenomže on si vesele hrál na druhou kytaru. Nutno dodat, že to bylo jedině přínosem, spousta skladeb totiž dvě kytarové linky využívá. Jako druhou skladbu Mayhem spustili tradiční Fall Of Seraphs a ani většina dalších skladeb nebyla nijak překvapivá. Až na pár výjimek a tři skladby z Chimery šlo o tadiční koncertní kusy, které najdeme na živácích Mediolanum Capta Est a Live In Marseille. Jediným překvapením byla Pagan Fears, která mezi běžně živě hrané skladby nepatří.

   Skupina, včetně vokalisty Maniaca byla v dobré formě a předváděla velmi kvalitní výkon. Samotný Maniac pak dokazoval, že je skutečný maniak. Neprováděl sice slavné řezání, známé z obalu alba Mediolanum Capta Est, potažmo z plakátů a letáčků k tomuto koncertu, ani se neobjevila zádná skopová či vepřová hlava - tady už se zřejmě Maniac poučil při loňském incidentu s rozbitou hlavou fanouška a navíc, taková hlava něco stojí a koncertů je 31. Ale na ruce měl přidělaný speciální bodák, kterým si přejížděl po jazyku či po krku. Po jednom ze symbolických "podříznutí" mu na krku zůstal červený šrám... Maniac se vesele vrhal do publika a občas doslova létal nad kotlem, jednou ho dokonce musel zpátky na pódium vytáhnout člen ochranky. Zvlášť ze začátku na pódium lezli fanoušci a také se vrhali do publika. Jednen z nich narazil do Necrobutchra (snad omylem) a další zase záměrně strkal do Maniaca, který se však nenechal vyvést z míry. Později už proti skokanům zasahovala ochranka. 

   Tak, a zpátky k hudbě. Z nového alba zazněly tři kousky - zmíněná Whore a dvě spíše pomalejší věci, Dark Night Of The Soul a My Death. Úplně původní Mayhem připomněly Carnage a dvě sklady z Deathcrushe. Z De Mysteriis Dom Sathanas zazněl kromě zmíněné Pagan Fears i tradiční Freezing Moon. Dvě skladby zazněly také z Wolf's Lair Abyss a tři z Grand Declaration Of War. Krátká A Time To Die koncert uzavřela a nahradila tak tradiční zavírák Pure Fucking Armageddon. Ještě předtím se skupina před posledními dvěma skladbami vytratila z pódia, jinak by to ani nešlo.

   Koncert to byl opravdu skvělý a žádného fanouška nemohl zklamat. Výkony všech členů kapely byly bezchybné. Maniac i přes své řádění správně odeřval všechny vokály, Hellhammerova hra byla tradičně precizní, ale nutno podotknout, že jeho pověstná rychlost nebyla oproti bubeníkům, kteří zahráli před ním (zvláště ten z Defiled) nijak výrazná. Blasphemer nejen skvěle odehrál kytary, ale výrazně se podílel i na vokálech. A Necrobutcher si kromě basování i několikrát promluvil do mikrofonu, když nejprve komentoval plechovku piva a potom si uvedl skladbu. Mayhem poprvé do České Republiky zavítali skutečně ve vrcholné formě. Žádné ožírání se před koncertem, ale kvalitní vystoupení. Set trval něco přes hodinu a zaznělo 13 skladeb. Nakonec už jen poznámka k návšěvnosti - na Mayhem se sice sál opravdu zaplnil, ale fanoušků stejně nebylo nijak obrovské množství, odhadnout počet si netroufám, ale více než 500 lidí to zřejmě nebylo.

Playlist: 

Whore
Fall Of Seraphs
Carnage
View From Nihil
Dark Night Of The Soul
Ancient Skin
Silvester Anfang
Deathcrush
Freezing Moon
My Death
In The Lies Where Upon You Lay
Pagan Fears

Necrolust
A Time To Die

U bíle vyznačených skladeb si nejsem jistý pořadím.

 


Fotografie

Měl jsem s sebou kinofilmový foťák, ale satanužel s ním téměř všechno fotil můj bratr, který špatně nastavil expozici :-(. Takže jediné co mám je jedna fotka Manatark, a potom fotka mně společně se sympatickým kytaristou z Defiled. A ještě je to blbě naskenovaný.

Všichni, kdo máte fotografie z koncertu a chcete je vidět na tomto místě, napište na e-mail: stephan.metal@seznam.cz

foto1.JPG (24598 bytes)   foto2.JPG (34724 bytes)

 

 

©Stephan 2003