Mayhem

Oddíly
Home
Novinky
Skupina
Historie
Diskografie
Bootlegy
Fotogalerie
Ankety
Diskusní fórum
Download
Linky

Supported by:
Metal Workgroup

 

Mayhem.mysteria.cz

Aktuální album


Chimera
CD, 2004

více informací

 

Mayhem live
 

12.8.2006, Brutal Assault, Svojšice u Přelouče

Mayhem po dvou letech opět přijeli do České Republiky. A byl to výrazně odlišný zážitek než v roce 2004 v Pražském klubu Abaton. Skoro se ani nechce věřit, že kapela, která má za sebou již více než dvacet let existence, během dvou let tak výrazně změní svůj výraz. Velký podíl na tom samozřejmě má výměna na postu vokalisty - Maniaca, který byl jedním z původních členů a následně se do kapely vrátil při "reunionu" ve druhé polovině devadesátých let, nahradil Attila Csihar, velmi výrazná a rozporuplná osobnost. Jeho specifický nejen hlasový projev je oproti Maniacovi výrazně odlišný. Znát je také změna přístupu k živému hraní u ostatních členů. Kapele totiž nyní zdaleka nejde o to, aby jednotlivé skladby zněly tak, jak byly nahrány na album. Skladby mají často pozměněné tempo i aranžmá a často zní mnohem techničtěji a komplikovaněji. 

Velmi specificky byl sestaven playlist vystoupení. Mayhem nastoupili bez intra a ihned rozjeli údernou Pure Fucking Armageddon, kterou dříve tradičně hrávali jako poslední. Následovala další stará pecka Necrolust, s Attilovými vokály opravdu velmi speciální. Ancient Skin byla zajímavá hlavně zcela přepracovaným začátkem. Potom přišly tři skladby z posledního alba Chimera opět s přehlídkou zajímavých momentů po stránce hudební i vokální. Do Dark Night Of The Soul typický Attilův hlas sedí opravdu výborně. Další byla To Daimonon z Grand Declaration Of War, potom klasický Deathcrush a naopak méně tradiční Symbols Of Bloodswords. Poslední zazněla A Time To Die. Album De Mysteriis Dom Sathanas tak bylo zcela vynecháno. Překvapení? V kontextu dalších okolností ne tak velké. Mayhem prostě setlist sestavili dosti zvláštně. 

A stejně taková byla celá show. Pódiu vévodily dvě konstrukce - s velkým kovovým logem Mayhem a se satanským modelem lidského torza. Na rozdíl od předchozí show na švédském festivalu Gates of Metal tentokrát chyběly prasečí hlavy, možná i proto že ve Švédsku s touto částí stage měli jisté právní problémy. Attila byl přestrojen za hrbáče v plášti a poskakoval po pódiu. Naopak Blasphemer a Necrobutcher prakticky celý koncert stáli na místě - těžko říci, zda to bylo způsobeno únavou, soustředěním se na hraní či to byl záměr. Hellhammera za masivní bicí soupravou prakticky nebylo vidět, ale svou práci odváděl skutečně precizně. Attila potom dostál své pověsti naprostého šílence. Za celý koncert nepromluvil jediné slovo, pouze vydával chorobné skřeky. Attila je prostě skutečný blázen, člověka znalého jeho kapel (bývalé a stále funkční) Plasma Pool a Tormentor to těžko překvapí, ale je pravda že většina publika byla zjevně zaskočena. Nejen Attilou, ale celým vystoupením. Částečně to samozřejmě bylo způsobené i tím, že mezi několika tisícovkami lidí v areálu nebylo příliš mnoho fanoušků skupiny, reakce publika však byly celkově rozpačité. Jistě se však našlo i dost lidí, které vystoupení oslovilo. 

Byl to skutečně výjimečný zážitek, přestože se někomu mohlo více zamlouvat vyznění kapely s Maniacem. Já osobně jsem si užil oba dva koncerty a myslím, že stejně na tom byl každý s trochu otevřenou myslí, kdo rád shlédne velmi zajímavé vystoupení, které mu skupina nabízí a netrvá na tom, že chce slyšet jen "staré dobré Mayhem".

Stephan

Playlist

Pure Fucking Armageddon
Necrolust
Ancient Skin
My Death
Whore
Dark Night Of The Soul
To Daimonion
Deathcrush
Symbols Of Bloodswords
A Time To Die

 

©Stephan 2003-2006